Skip to content

108 Wesley AveCollingswood, NJ 08108

Built 1927

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 27, 2015

Property Information

Block68
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class35
Description2SSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
59%
Improvement Value:$126,600
41%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,843+1.5%
2024$6,742+4.1%
2023$6,476+2.4%
2022$6,326+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 10309, Page 64Recorded12/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1927