Skip to content

1105 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block68
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
57%
Improvement Value:$154,200
43%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,944+1.5%
2024$7,827+4.1%
2023$7,518+2.4%
2022$7,344+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$202,000

To:

Sq Ft1,102DeedBook 9111, Page 594

Property Sale

Sale
$77,500

To:

DeedBook 4207, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1948