Skip to content

728 Belmont AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2015

Property Information

Block85
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
45%
Improvement Value:$250,500
55%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,107+1.5%
2024$7,988+4.1%
2023$7,672+2.4%
2022$7,495+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 7686, Page 45

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 7405, Page 1277

Property Sale

Sale
$136,001
DeedBook 7251, Page 1143

Property Built

Built

Year Built: 1920