Skip to content

102 Whitman AveCollingswood, NJ 08108

Built 1927

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Dec 3, 2009

Property Information

Block69
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class35
Description2SSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,000
55%
Improvement Value:$152,600
45%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+1.5%
2024$6,195+4.1%
2023$5,951+2.4%
2022$5,813+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$166,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9160, Page 408

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8113, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1927