Skip to content

106 Dill AveCollingswood, NJ 08108

Built 1927

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Apr 1, 2013

Property Information

Block70
Lot60
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class35
Description2SSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,600
52%
Improvement Value:$165,800
48%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,462+1.5%
2024$6,367+4.1%
2023$6,116+2.4%
2022$5,974+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9786, Page 1118

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5101, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1927