Skip to content

111 Coolidge AveCollingswood, NJ 08108

Built 1927

Last Sale Price
$178,500
Last Sale Date
Feb 20, 2009

Property Information

Block71
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class35
Description2SSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,600
61%
Improvement Value:$116,700
39%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,303+1.5%
2024$6,211+4.1%
2023$5,965+2.4%
2022$5,827+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$178,500

To:

Sq Ft1,116DeedBook 8996, Page 1884

Property Built

Built

Year Built: 1927