Skip to content

829 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Apr 18, 2013

Property Information

Block71
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,001
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,100
37%
Improvement Value:$340,400
63%
Total Assessment$543,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,237+1.5%
2024$11,072+4.1%
2023$10,635+2.4%
2022$10,389+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

To:

Sq Ft2,001DeedBook 9798, Page 599

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3984, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1920