Skip to content

117 Edison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1927

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block71
Lot47
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class35
Description2SSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,600
60%
Improvement Value:$123,500
40%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+1.5%
2024$7,277+4.1%
2023$6,990+16.0%
2022$6,024+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 11576, Page 72

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 8405, Page 1049

Property Built

Built

Year Built: 1927