Skip to content

107 Edison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1927

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 28, 2002

Property Information

Block71
Lot52
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class35
Description2SSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,600
52%
Improvement Value:$166,300
48%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,478+1.5%
2024$6,383+4.1%
2023$6,131+2.4%
2022$5,989+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 5218, Page 578

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 5190, Page 222

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4241, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1927