Skip to content

838 Belmont AveCollingswood, NJ 08108

Built 1927

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block98
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description2SBCB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,100
37%
Improvement Value:$346,900
63%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,387+1.5%
2024$9,249+4.1%
2023$8,884+2.4%
2022$8,678+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9711, Page 1082

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 9623, Page 1011

Property Sale

Sale
$33,000

Property Built

Built

Year Built: 1927