Skip to content

1109 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2007

Property Information

Block72
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
43%
Improvement Value:$283,400
57%
Total Assessment$493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,520+1.5%
2024$10,365+6.1%
2023$9,772+2.4%
2022$9,546+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4229, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1920