Skip to content

1001 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Mar 14, 1986

Property Information

Block73
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
39%
Improvement Value:$325,200
61%
Total Assessment$533,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,943+1.5%
2024$10,782+4.1%
2023$10,356+2.4%
2022$10,116+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 4118, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1934