Skip to content

1016 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1932

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Jul 27, 1988

Property Information

Block80
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
60%
Improvement Value:$138,100
40%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,138+1.5%
2024$8,019+4.1%
2023$7,702+2.4%
2022$7,523+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000

To:

Sq Ft1,796DeedBook 4312, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1932