Skip to content

917 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 20, 2005

Property Information

Block74
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,100
44%
Improvement Value:$250,400
56%
Total Assessment$446,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,611+1.5%
2024$7,499+4.1%
2023$7,203+2.4%
2022$7,036+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,644DeedBook 8018, Page 289

Property Sale

Sale
$44,600

Property Built

Built

Year Built: 1920