Skip to content

924 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1916

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Jul 31, 1986

Property Information

Block74
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
35%
Improvement Value:$390,500
65%
Total Assessment$600,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,653+1.5%
2024$12,467+4.1%
2023$11,975+2.4%
2022$11,698+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft2,116DeedBook 4147, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1916