Skip to content

904 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1905

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 14, 2021

Property Information

Block74
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,100
29%
Improvement Value:$539,400
71%
Total Assessment$756,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,757+1.5%
2024$16,511+4.1%
2023$15,859+2.4%
2022$15,492+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 11902, Page 532

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4023, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1905