Skip to content

830 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block78
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,976
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,100
31%
Improvement Value:$474,200
69%
Total Assessment$684,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,493+1.5%
2024$15,265+4.1%
2023$14,662+2.4%
2022$14,322+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924