Skip to content

1108 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block81
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
37%
Improvement Value:$359,500
63%
Total Assessment$569,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,230+1.5%
2024$11,065+4.1%
2023$10,628+2.4%
2022$10,381+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft1,888DeedBook 12989, Page 449Recorded1/2/2026

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 9347, Page 1265

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8337, Page 1689

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 7034, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1920