Skip to content

830 Belmont AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block98
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
32%
Improvement Value:$442,100
68%
Total Assessment$650,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,885+1.5%
2024$11,711+5.1%
2023$11,145+2.4%
2022$10,887+26.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 11380, Page 810

Property Sale

Sale
$213,110

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 11106, Page 446Recorded4/8/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 9373, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1925