Skip to content

828 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1929

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block83
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,834
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
31%
Improvement Value:$457,900
69%
Total Assessment$668,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,033+1.5%
2024$12,842+12.5%
2023$11,417+2.4%
2022$11,152+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,834DeedBook 7813, Page 658

Property Sale

Sale
$47,500

Property Built

Built

Year Built: 1929