Skip to content

826 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1954

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block83
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
40%
Improvement Value:$315,300
60%
Total Assessment$525,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,000+1.5%
2024$9,853+4.1%
2023$9,464+2.4%
2022$9,245+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 12176, Page 1181

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 9883, Page 223Recorded9/16/2013

Property Sale

Sale
$56,000

Property Built

Built

Year Built: 1954