Skip to content

632 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block86
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description3SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
46%
Improvement Value:$251,600
54%
Total Assessment$461,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,206+1.5%
2024$11,042+4.1%
2023$10,606+2.4%
2022$10,360+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,078DeedBook 11827, Page 1982

Property Built

Built

Year Built: 1920