Skip to content

331 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1929

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block8
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
42%
Improvement Value:$223,400
58%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,622+1.5%
2024$7,510+4.1%
2023$7,214+2.4%
2022$7,046+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,735DeedBook 10894, Page 1739

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8291, Page 1267

Property Sale

Sale
$35,700
DeedBook 3822, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1929