Skip to content

227 Lakeview DrCollingswood, NJ 08108

Built 1911

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block90
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,600
39%
Improvement Value:$325,600
61%
Total Assessment$532,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,605+1.5%
2024$10,449+4.1%
2023$10,037+2.4%
2022$9,804+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,635DeedBook 11266, Page 1162

Property Built

Built

Year Built: 1911