Skip to content

311 Lakeview DrCollingswood, NJ 08108

Built 1930

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block90
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,709
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,600
29%
Improvement Value:$497,100
71%
Total Assessment$703,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,584+1.5%
2024$13,385+8.8%
2023$12,302+2.4%
2022$12,017+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft2,709DeedBook 12204, Page 1593

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,412DeedBook 11707, Page 398Recorded4/28/2021

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 7128, Page 638

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5210, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1930