Skip to content

628 S Atlantic AveCollingswood, NJ 08108

Built 1930

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block92
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,794
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,600
33%
Improvement Value:$362,400
67%
Total Assessment$541,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,423+1.5%
2024$10,270+4.1%
2023$9,864+2.4%
2022$9,636+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,794DeedBook 11547, Page 825

Property Sale

Sale
$141,000

From:

To:

Sq Ft2,410DeedBook 10462, Page 829Recorded8/10/2016

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3819, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1930