Skip to content

150 Frazer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block33
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,802
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,200
38%
Improvement Value:$313,700
62%
Total Assessment$507,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,207+1.5%
2024$12,028+4.1%
2023$11,553+2.4%
2022$11,285+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$331,000

To:

Sq Ft2,802DeedBook 11260, Page 1963

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 7492, Page 592

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4076, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1925