Skip to content

739 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Apr 16, 1987

Property Information

Block93
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,100
34%
Improvement Value:$391,200
66%
Total Assessment$594,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,479+1.5%
2024$12,295+4.1%
2023$11,810+2.4%
2022$11,536+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$102,500

To:

Sq Ft2,616DeedBook 4206, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1918