Skip to content

616 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block99
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
57%
Improvement Value:$144,700
43%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,258+1.5%
2024$7,151+4.1%
2023$6,868+2.4%
2022$6,709+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,323DeedBook 12862, Page 570

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,267DeedBook 11673, Page 1347Recorded3/27/2021

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 10401, Page 516Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 10294, Page 865Recorded11/17/2015

Property Sale

Sale
$27,500

Property Built

Built

Year Built: 1918