Skip to content

620 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1915

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block99
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,800
52%
Improvement Value:$173,800
48%
Total Assessment$364,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,436+1.5%
2024$7,327+4.1%
2023$7,037+2.4%
2022$6,874+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

To:

Sq Ft1,323DeedBook 11615, Page 1268

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8524, Page 1558

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7617, Page 1142

Property Built

Built

Year Built: 1915