Skip to content

16 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block9
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
46%
Improvement Value:$207,200
54%
Total Assessment$385,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+1.5%
2024$7,671+4.1%
2023$7,368+2.4%
2022$7,197+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920