Skip to content

373 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
Jun 3, 1987

Property Information

Block9
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
41%
Improvement Value:$219,200
59%
Total Assessment$371,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,673+1.5%
2024$7,560+4.1%
2023$7,261+2.4%
2022$7,093+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$57,500

To:

Sq Ft1,844DeedBook 4218, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1921