Skip to content

20 Cedar Grove DriveSicklerville, NJ 08081

Built 2000

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Sep 5, 2024

Property Information

Block17904
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityGloucester Twp
Tax Map Page179

Building Details

Building Class17
DescriptionEMBASSY
Dwellings1
ZoningR 3
Sq Footage2,598
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
17%
Improvement Value:$217,500
83%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,209+2.8%
2024$10,899+2.9%
2023$10,592+0.1%
2022$10,584+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,598DeedBook 12675, Page 1194

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft2,598DeedBook 10157, Page 1028Recorded2/20/2015

Property Sale

Sale
$284,900
DeedBook 7523, Page 1628

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$185,250
DeedBook 5061, Page 301