Skip to content

14 Blue Spruce DriveSicklerville, NJ 08081

Built 2000
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$529,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block17904
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityGloucester Twp
Tax Map Page179

Building Details

Building Class17
DescriptionHAMPTON
Dwellings1
ZoningR 3
Sq Footage2,816
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,700
17%
Improvement Value:$214,300
83%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,059+2.8%
2024$10,754+2.9%
2023$10,451+0.1%
2022$10,443+2.1%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-011805-25

Foreclosure Case
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Reinstated

Property Sale

Sale
$529,000

To:

Sq Ft2,816DeedBook 12384, Page 327

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 7441, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$205,450
DeedBook 4965, Page 69