Skip to content

136 Minerva Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block101
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class14
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,272
Acreage5.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
75%
Improvement Value:$23,100
25%
Total Assessment$91,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,563+2.7%
2024$3,468+4.4%
2023$3,323+0.9%
2022$3,294+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 9763, Page 234

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 8254, Page 1585

Property Built

Built

Year Built: 1920