Skip to content

715 Watsontown Road

Berlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 24, 2006

Property Information

Block801
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,300
Acreage10.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
52%
Improvement Value:$82,500
59%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,502+2.7%
2024$5,357+4.4%
2023$5,132+0.9%
2022$5,087+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 8160, Page 840

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5173, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1920