Skip to content

42 Penfield Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1971

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block10507
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,279
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
26%
Improvement Value:$121,300
74%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,721+2.7%
2024$4,597+4.4%
2023$4,404+0.9%
2022$4,366-5.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$315,000

To:

DeedBook 12768, Page 579

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,279DeedBook 12539, Page 326Recorded3/21/2024

Property Sale

Sale
$55,500

From:

To:

Sq Ft1,279DeedBook 10619, Page 606Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$159,000

To:

DeedBook 8422, Page 1330

Property Sale

Sale
$94,000

To:

DeedBook 5252, Page 764

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3762, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1971