Skip to content

5 Edgeview Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1971

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 11, 2002

Property Information

Block10903
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,059
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
32%
Improvement Value:$89,300
68%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+2.7%
2024$4,988+4.4%
2023$4,779+0.9%
2022$4,737+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,059DeedBook 5238, Page 854

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 4367, Page 707

Property Sale

Sale
$42,500

Property Built

Built

Year Built: 1971