Skip to content

203 Chestnut Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Price
$51,900
Last Sale Date
Aug 19, 1980

Property Information

Block115
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,488
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
23%
Improvement Value:$115,600
77%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,888+2.7%
2024$5,733+4.4%
2023$5,493+0.9%
2022$5,444+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$51,900

To:

Sq Ft1,488DeedBook 3729, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1978