Skip to content

6 Avella Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1973

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block11604
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
22%
Improvement Value:$149,400
78%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,468+20.6%
2024$6,192+4.4%
2023$5,933+0.9%
2022$5,881+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 12284, Page 10

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft1,563DeedBook 12175, Page 430Recorded8/30/2022

Property Sale

Sale
$36,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1973