Skip to content

26 Avella Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1973

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block11604
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,666
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
25%
Improvement Value:$126,000
75%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,555+2.7%
2024$6,382+4.4%
2023$6,115+0.9%
2022$6,061+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000

To:

Sq Ft1,666DeedBook 12114, Page 43

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 10943, Page 1537Recorded8/14/2018

Property Sale

Sale
$45,369

Property Sale

Sale
$36,240

Property Built

Built

Year Built: 1973