Skip to content

18 Avella Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1973
Other Exempt

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Jan 10, 1986

Property Information

Block11604
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,666
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
24%
Improvement Value:$133,000
76%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$6,314+0.6%
2021$6,276+1.4%
2020$6,190+1.8%
2019$6,080+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000

To:

Sq Ft1,666DeedBook 4105, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1973