Skip to content

4 Howell PlaceSicklerville, NJ 08081

Built 1985

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block11904
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
23%
Improvement Value:$144,400
77%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,273+2.7%
2024$7,081+21.4%
2023$5,835+0.9%
2022$5,784+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 12016, Page 1176

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5228, Page 759

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4503, Page 792

Property Sale

Sale
$67,600
DeedBook 4077, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1985