Skip to content

34 Acorn CourtSicklerville, NJ 08081

Built 1985

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 31, 2005

Property Information

Block12302
Lot91
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,796
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
24%
Improvement Value:$134,200
76%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,875+2.7%
2024$6,694+4.4%
2023$6,414+0.9%
2022$6,357+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,796DeedBook 8022, Page 1944

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 4604, Page 323

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4423, Page 749

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4357, Page 234

Property Sale

Sale
$97,900
DeedBook 4168, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1985