Skip to content

11 Dalton PlaceSicklerville, NJ 08081

Built 1988

Last Sale Price
$179,500
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block12507
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,752
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$123,100
71%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754+2.7%
2024$6,576+4.4%
2023$6,301+0.9%
2022$6,245+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$179,500

To:

Sq Ft1,752DeedBook 9991, Page 1180

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 9403, Page 1261

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 7481, Page 686

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5020, Page 17

Property Sale

Sale
$104,695
DeedBook 4305, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1988