Skip to content

18 Amesbury PlaceSicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block12606
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,752
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$128,600
72%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,969+2.7%
2024$6,785+4.4%
2023$6,501+0.9%
2022$6,444+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$123,500

To:

Sq Ft1,752DeedBook 5047, Page 199

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 4633, Page 726

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4512, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$96,589
DeedBook 4103, Page 475