Skip to content

7 Cherry Grove LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1989

Last Sale Price
$125,500
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block12805
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class28
Description2SSF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,608
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,200
73%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+2.7%
2024$5,630+4.4%
2023$5,394+0.9%
2022$5,347+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,500

To:

Sq Ft1,608DeedBook 9857, Page 568

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4901, Page 796

Property Sale

Sale
$94,950
DeedBook 4408, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1989