Skip to content

16 Kenwood DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1992

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block1301.01
Lot2.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page13.1

Building Details

Building Class33
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,100
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
30%
Improvement Value:$44,300
70%
Total Assessment$63,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,470+2.7%
2024$2,405+4.4%
2023$2,304+0.9%
2022$2,284+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 11634, Page 1205

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 10993, Page 599Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$54,500

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 10346, Page 573Recorded2/26/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8414, Page 300

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 5117, Page 224

Property Sale

Sale
$72,525
DeedBook 4607, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1992