Skip to content

51 Pondview LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block1302.01
Lot52
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page13.2

Building Details

Building Class35.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,654
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
22%
Improvement Value:$112,200
78%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,627+2.7%
2024$5,478+4.4%
2023$5,249+0.9%
2022$5,203+0.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8564, Page 8

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5291, Page 37

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 5155, Page 274

Property Sale

Sale
$100,500
DeedBook 4845, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$113,950
DeedBook 4451, Page 109

Property Sale

Sale
$844,360
DeedBook 4377, Page 772