Skip to content

75 West Taunton Road

Berlin, NJ 08009

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2013

Property Information

Block1601
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
46%
Improvement Value:$45,200
54%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,266+2.7%
2024$3,180+4.4%
2023$3,047+0.9%
2022$3,020+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8898, Page 110

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 7240, Page 1703

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 5215, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1944